Jak czyścić drewniane deski do krojenia?

Deski do krojenia to bez wątpienia jedne z najważniejszych akcesoriów kuchennych w każdym domu. Przydają się one podczas przygotowywania niemalże wszystkich posiłków, dlatego też ważne jest, abyśmy posiadali przynajmniej dwie takie deski. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo różnego rodzaju desek, gdzie wykonane być mogą z wielu materiałów, a także często nawet zaskakujących rozmiarów.

Co więcej, bardzo często to, z czego jest wykonana deska sprawia, że kroi się na niej pewne rzeczy o wiele prościej i szybciej. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto inwestować zatem w deski do krojenia, ponieważ z pewnością odnajdą one zastosowanie w każdej kuchni. Jeśli chodzi o drewniane deski do krojenia, można powiedzieć że należą do jednych z najpopularniejszych.

Biorąc jednak pod uwagę, że codzienne mają one styczność z żywnością, warto wiedzieć ,w jaki sposób powinno się je czyścić. Do podstawowych czynności należy oczywiście mycie deski płynem do mycia naczyń, co powinno następować po każdym jej użyciu. Jeśli chcemy z kolei nieco poważniej oczyścić naszą deskę, warto wypróbować sposób z użyciem cytryny i soli.

Deskę należy pocierać cytryną posypaną solą oraz zostawić na parę minut. Po opłukaniu jej ciepłą wodą, warto zdecydować się też na olejowanie, ponieważ zabezpiecza to surowe drewno oraz przedłuża jego żywotność.

Deska do krojenia – sposoby na szybkie i łatwe czyszczenie

Zwykłe mycie płynem do naczyń, czy też wstawianie desek do zmywarki nie odkaża ich powierzchni z codziennego kontaktu z żywnością.

Warto zatem poznać kilka skutecznych sposobów na dezynfekcję, dzięki którym akcesoria te będą lśniąco czyste i gotowe do użytku w każdej chwili. Najbardziej popularne w kuchniach są deski drewniane, które to powinny zostać bardzo dobrze umyte przed pierwszym użyciem. Warto je również impregnować, ponieważ znacząco może to przedłużyć ich żywotność, co ma znaczenie szczególnie w przypadku droższych akcesoriów.

Nie pozostawiajmy desek nigdy brudnych, szczególnie gdy używaliśmy ich do krojenia żywności o bardzo intensywnym zapachu. Najlepiej myć je od razu, aby zminimalizować pozostający na desce zapach do minimum. Deski plastikowe oraz maty polipropylenowo-silikonowe są dość łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ wystarczy je jedynie myć – czy to ręcznie, czy w zmywarce.

Jako że wykonane są z tworzywa sztucznego nie przesiąkają zapachem, przez co są to idealne deski dla bardziej leniwych osób, które to niekoniecznie myją naczynia od razu po jedzeniu.

www.kozakwojtan.nieruchomosci.pl
Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.