Jąkanie – czym jest i z czego wynika

Zjawisko jąkania występuje w każdym społeczeństwie. Nie da się określić, w jakich mniej lub bardziej. Nie ma także zgody co do źródeł jąkania i przeważa pogląd, że jego etiologia jest w tym momencie nieustalona. Niektórzy wykluczają, aby źródłem przypadłości był stres i uwarunkowania emocjonalne, choć w opozycji do tego twierdzenia stoją realia wielu przypadków. Bywa bowiem tak, że jąkanie, a zwłaszcza jąkanie w nasilonej postaci, występuje tylko w sytuacjach stresujących dla danej osoby. Bywa, że dosłownie traci ona mowę – nie jest bowiem w stanie wypowiedzieć nawet słowa. Bywa, że objawy ustępują całkowicie, kiedy czynniki stresujące znikają. Prawdopodobnie więc jąkanie jest kompleksowym zaburzeniem mowy, którego nie da się zaszufladkować do jednej grupy przyczyn. Należy zaznaczyć, że wielu terapeutów także skłania się do opinii, jakoby jąkanie się miało różne źródła i wynikało z kombinacji czynników. Są badania wskazujące, że przyczyną jąkania mogą być uwarunkowania genetyczne, a także problemy z fizjologią narządu mowy. Czasami jąkanie występuje w związku z urazami nerwów i staje się przypadłością neurologiczną, trudną w prowadzeniu skutecznej terapii. Pytań jest wiele, odpowiedzi pojawia się mniej. Pewne jest to, że ludzie zmagający się z jąkaniem potrafią z tego powodu poważnie cierpieć. Poważny problem, z którym można sobie poradzić Można powiedzieć, że jąkanie w pewnym stopniu upośledza ludzką mową.

Płynne mówienie staje się niemożliwe lub jest wykonalne tylko przez pewien odcinek wypowiedzi. W pewnej chwili następuje „zacięcie”, z którego trudno jest wybrnąć. Gdy dochodzi związany z tym stres, objawy nasilają się. Problem ten może ograniczać funkcjonowanie w szkole, w pracy, w życiu towarzyskim. Może fatalnie oddziaływać na psychikę, prowadząc do stanów nerwicowych i depresyjnych. Dzieci jąkające muszą zmagać się z odrzuceniem przez grupę i szykanami. Generalnie nie jest łatwo. Oczywiście współczesna nauka zna pewne rozwiązania, dzięki którym pojawia się szansa na zmianę stanu rzeczy. Terapia jąkania jest dostępna i można z niej korzystać. Jej realizacją zajmują się wykwalifikowani specjaliści z doświadczeniem. Część terapeutów tworzy własne modele, jakie uwzględniają elementy logopedii, psychologii, w tym także terapii behawioralnej. Niekiedy stosuje się nawet hipnozę. Efektywność potrafi zaskoczyć. Przy odpowiednim nakładzie pracy i konsekwencji pacjenta, z jąkaniem daje się zerwać całkowicie.

https://www.jakanie.com.pl/ w komornikach rehabilitacja komorniki gabinet rehabilitacyjny

Tyczy się to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.