Antropofobia – strach przed ludźmi

Antropofobia to zaburzenie polegające na nasilonym lęku związanym z kontaktami międzyludzkimi. Dla osoby chorej taki lęk wywołują jakiekolwiek spotkania, czy to biznesowe czy też towarzyskie. Problem pojawia się podczas publicznych wystąpień, przemówień, umawiania się na randki, a nawet przebywania w miejscach publicznych. W skrajnych przypadkach osoby cierpiące na antropofobię mogą nawet zemdleć w wyniku kontaktu z drugą osobą. Zazwyczaj chorzy doskonale zdają sobie sprawę ze swoich irracjonalnych lęków, jednak nie mają możliwości ich kontrolowania i panowania nad nimi. Przez otoczenie antrofobicy postrzegani są za osoby nadmiernie nieśmiałe. Pojęcia te są często mylone.

Z tego powodu diagnoza powinna być poprzedzona szczegółowym wywiadem. Objawy tego zaburzenia są dość charakterystyczne. Jest to m.in. drżenie rąk, rumieńce na twarzy, uczucie ciągłego niepokoju. W ostrzejszej fazie zaburzenia może pojawić się nawet paniczny lęk. W niektórych przypadkach chorzy odczuwają takie objawy nawet podczas kontaktu z członkami rodziny.

Antropofobia stanowi poważne utrudnienie w prawidłowym funkcjonowaniu. Przeszkadza w zawieraniu relacji międzyludzkich. Niekiedy uniemożliwia nawet znalezienie pracy bądź naukę. Zaburzenie to leczy się zazwyczaj poprzez terapię behawioralno-poznawczą. Chory może też zażywać odpowiednie leki, które złagodzą stany lękowe. Leczenie trwa zazwyczaj kilka lub kilkanaście miesięcy w zależności od konkretnego przypadku. Najczęściej efekty są bardzo zadowalające.

Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.