Zespół Cotarda

Jednym z najdziwniejszych zaburzeń psychicznych jest Zespół Cotarda. Schorzenie to znane jest również pod nazwą syndromu chodzącego trupa. Skąd wzięła się taka nazwa? Osoba z zespołem Cotarda uważa, że nie żyje. Chory jest również przekonany o tym, że jego ciało ulega gniciu.

To zaburzenie psychiczne występuje nadzwyczaj rzadko. Zazwyczaj diagnozowane jest u schizofreników lub osób cierpiących na ciężki przypadek depresji. Poza charakterystycznymi objawami u chorych występuje brak poczucia własnej tożsamości. Chory może twierdzić, że w jego ciele znajdują się robaki, które zjadają poszczególne organy i narządy.

Ponadto uważają, że ich serce nie bije, nie oddychają oraz nie wykonują typowych czynności fizjologicznych. Bardzo często ich sposób poruszania zbliżony jest do sposobu przemieszczania się żywych trupów. Zachowania osoby z zespołem Cotarda mogą być bardzo niebezpieczne, bowiem chcąc udowodnić otoczeniu swoje racje, może wykonywać czynności autoagresyjne. Osoby z zespołem Cotarda często zastanawiają się dlaczego pomimo śmierci wciąż przebywają na świecie.

Zazwyczaj twierdzą, że jest to kara za ich grzechy i dawne przewinienia. Zespół Cotarda może się rozwinąć u osób z wszelkimi uszkodzeniami mózgu. Część specjalistów uważa, że przyczyną może być także zatrucie bądź poszczególne zaburzenia metaboliczne. Leczenie tej przypadłości jest bardzo zróżnicowane.

Wymaga się, aby pacjent pozostał pod opieką lekarza psychiatry. Niekiedy stosuje się również leczenie farmakologiczne bądź terapię elektrowstrząsami.