Zespół Tourette’a

Zespół Tourette’a można rozpoznać stosunkowo wcześnie, bowiem charakterystyczne objawy często pojawiają się u dzieci nawet w drugim roku życia. Pierwszymi objawami są zazwyczaj drgania mięśni. Wielu rodziców obserwuje u swoich dzieci specyficzne ruchy gałkami ocznymi. Początkowo rodzić może utożsamiać zespół Tourette’a do nadpobudliwości ruchowej. Niekiedy dodatkowym objawem jest nadpobudliwość emocjonalna. Z czasem te typowe objawy stają się bardziej intensywne. Objawy zespołu Tourette’a mogą być bardzo zróżnicowane. Cechą charakterystyczną jest jednak to, że są w pełni niekontrolowane przez chorego. Zazwyczaj pogarszają codzienne funkcjonowanie. Przykładem może być plucie na swojego rozmówcę przez chorego czy niekontrolowanie tego, co się mówi.

W trakcie rozmowy osoba z zespołem Tourette’a może używać wulgaryzmów. U licznych chorych obserwuje się także impulsywność oraz nerwowość. Przyczynia się to do tego, że chory nagle może stać się agresywny. Dla chorego jest to spory stres. Wielu z nich jest świadomych swojego zachowania, które często są niestosowne do sytuacji. Z tego powodu osoby z zespołem Tourette’a często unikają kontaktów międzyludzkich, co prowadzi do izolacji. Obecnie nie ma leku, który umożliwiłby całkowite wyleczenie z choroby. Leczenie farmakologiczne opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Ponadto warto pamiętać, że przebieg tej choroby jest bardzo zróżnicowany. U niektórych chorych zespół Tourette’a ma stosunkowo łagodny przebieg.