Zespół Aspergera

Przez niektórych lekarzy zespół Aspergera uważany jest za jedną z odmian autyzmu. Poszczególne zachowania mogą wydawać się podobne, jednak pomiędzy autyzmem a zespołem Aspergera występują znaczące różnice. Ponadto uważa się, że to zaburzenie występuje częściej niż autyzm. Często zespół Aspergera jest bardzo późno diagnozowany.

Najczęstszym tego powodem jest to, że u dzieci z zespołem Aspergera rozwój intelektualny jest na bardzo wysokim poziomie. Rodzice zgłaszają się do specjalistów wówczas, gdy posiadają spore trudności wychowawcze. Czym charakteryzuje się zespół Aspergera? Chorzy zazwyczaj mają bardzo wąski obszar zainteresowań. Najczęściej wiele czasu poświęcają na zagłębianie zagadnień z nimi związanymi.

W niektórych przypadkach prowadzi to do obsesji. Cechą charakterystyczną jest także brak zainteresowania sprawami powszechnymi. Chorzy zazwyczaj nie czują potrzeby nawiązywania kontaktów. Osoby z zespołami Aspergera niekiedy uważane są za geniuszów.

Wszystko dzięki doskonałej pamięci oraz ich hobby. Osoby z zespołem Aspergera nie tolerują zmian. Posiadają własny schemat dnia i źle reagują na jakiekolwiek zmiany. Niekiedy chęć zmiany codziennych nawyków chorego może zakończyć się frustracją lub nawet agresją.

Podobne zachowania można zaobserwować w przypadku próbie przerwania jakieś czynności, którą obecnie wykonuje chory. Do innych, charakterystycznych objawów tego zaburzenia należy zaliczyć trudności w rozumieniu ironii, sarkazmu. W większości przypadków u chorych stwierdza się także problemy z czynnościami manualnymi.

www.tbom.pl
Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.