Apotemnofilia – nieakceptowanie własnego ciała?

Osoby cierpiące na apotemnofilię odczuwają silną potrzebę amputacji określonej części ciała. Chęć amputacji nie wynika ze wskazań medycznych. Osoby cierpiące na to zaburzenie mają nieprawidłowy obraz własnego ciała.

Niektórzy specjaliści uważają, że za apotemnofilię odpowiada nieprawidłowe funkcjonowanie prawej półkuli mózgowej. Apotemnofilia może stanowić także chęć uzyskania takich samych lub podobnych przywilejów co osoba niepełnosprawna. Chorzy mogą uważać, że osoby niepełnosprawne są lepiej traktowane, znajdują się w centrum zainteresowania innych.

To być może tłumaczy dlaczego chcą funkcjonować bez zdrowej kończyny. Chęć amputacji może być tak silna, że chorzy będą dążyli do umyślnych uszkodzeń własnego ciała. Zazwyczaj uszkodzenia te są na tyle poważne, że istnieje konieczność amputacji kończyny.

Znane są także przypadki odmrożeń, dzięki którym można uzyskać taki sam efekt. Apotemnofilia zalicza się do szczególnych zaburzeń psychicznych, bowiem nie ma jednoznacznej klasyfikacji tej choroby. W wielu przypadkach zalicza się ją do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Nie znane są także w pełni skuteczne sposoby leczenia. Część specjalistów zaleca stosowanie terapii poznawczo-behawioralnej. Bez wątpienia osoby chore wymagają uwagi, bowiem poprzez określone działania mogą osiągnąć swój cel.

Niektórzy uważają, że osoby z tym zaburzeniem powinny znajdować się pod opieką psychiatryczną. Istotna jest również rola rodziny, która powinna na bieżąco monitorować poczynania chorego.

www.stare.gniezno.pl
Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.