Dlaczego związki się rozpadają?

Związki bywają luźne, bywają też nieco bardziej zaangażowane. Niektóre wytrzymują przez wiele lat, inne rozpadają się bardzo szybko. Jeszcze inne nigdy nie kończą się rozstaniem. Nie ma jednej reguły, tak samo jak nie ma recepty na związek idealny. Wszystko to powoduje, że nikt nie ma pewności, w jaki sposób stworzyć związek, który pokona wszystkie problemy. Warto jednak spróbować z tymi problemami sobie poradzić z pomocą eksperta podczas terapia par szczecin .

Te niestety dotykają nas cały czas i w wielu przypadkach oddziałują również na nasze stosunki z drugą, często ukochaną osobą. Dlaczego więc związki wciąż tak często się rozpadają? Powodów jest wiele, natomiast zazwyczaj nie ma nawet znaczenia to, ile lat dany związek trwał. Bywają bowiem takie przeszkody, których po prostu nie da się przejść. Bardzo trudno jest na przykład wybaczyć zdradę, która jest ostatecznym aktem naruszenia zaufania, co potem jest niezwykle trudno – a w wielu przypadkach jest to po prostu niemożliwe – odbudować. Tak czy siak, nie ma żadnych wątpliwości, że budowanie mocnego i silnego związku opartego na wzajemnym szacunku, zaufaniu i odpowiedniej komunikacji zdecydowanie zmniejsza ryzyko rozstania.

Z drugiej strony, niekiedy nawet te mogłoby się wydawać najlepsze i najbardziej zbliżone ideału związki się kończą. Powodów takiej sytuacji może być wiele – każdy związek jest przecież inny, a co za tym idzie partnerzy mierzą się z innymi problemami i stają przed różnego rodzaju wyzwaniami. Jeżeli do czasu pierwszego kryzysu nasz związek z drugą osobą nie będzie odpowiednio scementowany i nie będzie miał odpowiednio dobrych podstaw, może się szybko okazać, że nie przetrwa on zbyt długo.

Najczęstsze powody rozpadu związków

Nie ma wątpliwości, że do najczęstszych powodów, przez które dochodzi do rozstania należy rozbieżność oczekiwań partnerów. Czasem chodzi o to, kiedy i jak sformalizować związek, kiedy indziej o to, czy to już pora na założenie rodziny.

Ludzie bardzo często nie potrafią niestety zrozumieć, że mają zupełnie inne oczekiwania – warto więc o tym porozmawiać już na starcie budowania związku. Być może uda się osiągnąć kompromisy, które potem uchronią nas przed rozstaniem. Nie można również zapominać o takich powodach jak spadek pożądania czy zwykła rutyna. W wielu przypadkach początkowa ekscytacja związkiem i drugą osobą jest tak silna, że wydaje nam się, iż to jest właśnie to. Tymczasem gdy sytuacja się nieco ustabilizuje to okazuje się, że wcale nie jest tak różowo.

Dodatkowo, bardzo często do naszego życia wkrada się rutyna i już się tak nie ekscytujemy kolejnymi dniami spędzanymi z drugą osobą. Znudzenie w związku to jeden z najczęstszych powodów podejmowania decyzji o rozstaniu. Niekiedy do takich decyzji dochodzi również pod wpływem silnych emocji, jakie towarzyszą na przykład zdradzie. Niewierność partnera to jednak coś, co bardzo mocno szarga zaufanie, które potem niezwykle trudno jest odbudować. Kłopoty w związku często pojawiają się również w momencie, gdy para ma problem z powiększeniem rodziny – w wielu przypadkach partnerzy zaczynają się wtedy oddalać, często obwiniając siebie nawzajem, co ostatecznie skutkuje podjęciem decyzji o rozstaniu.

Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.