W jaki sposób można zawrzeć związek małżeński?

Małżeństwo to inaczej mówiąc sformalizowany związek między dwojgiem ludzi. W Polsce można zawrzeć małżeństwo na dwa sposoby: przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, ale również przed duchownym (wtedy mowa jest o małżeństwie wyznaniowym). Z reguły pary decydują się na jeden i drugi sposób, choć istnieją oczywiście wyjątki i w niektórych przypadkach mowa jest tylko o małżeństwie cywilnym, a w innych o małżeństwie wyznaniowym. Tak czy siak, warto przyjrzeć się zarówno jednemu, jak i drugiemu sposobowi wstępowania w związek małżeński. I tak, w przypadku zawarcia małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, zarówno kobieta, jak i mężczyzna złożą oświadczenia, że chcą wstąpić ze sobą w związek małżeński.

Warto przy tym pamiętać, że oświadczenia powinno składać się w obecności dwóch – na dodatek pełnoletnich – świadków. Samo zawarcie małżeństwa następuje w urzędzie stanu cywilnego, choć są oczywiście wyjątki i od tej reguły, gdyż niekiedy kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia poza lokalem urzędu. Z kolei zawarcie małżeństwa wyznaniowego odbywa się przed duchownym, natomiast tutaj kierownik urzędu stanu cywilnego tak czy siak odgrywa rolę, gdyż musi on wydać osobom, które zamierzają zawrzeć małżeństwo zaświadczenia, które potwierdzą brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Małżeństwo przed duchownym zostaje zawarte w momencie, gdy kobieta i mężczyzna oświadczą wolę zawarcia małżeństwa – z reguły odbywa się to w ramach ceremonii ślubnej i przy obecności bliskich osób, jak również świadków.

Plusy i minusy zawarcia małżeństwa

Wiedząc już, w jaki sposób możemy zawrzeć małżeństwo, warto jest się zastanowić nad tym, czy warto.

Jeszcze kilkanaście lat temu tego typu rozważania nie były tak popularne, lecz dziś coraz więcej osób młodych żyje bez ślubu, gdyż tak jest im po prostu wygodniej. Jakby jednak nie patrzeć, małżeństwo ma swoje plusy i minusy, dlatego warto przyjrzeć się im nieco lepiej, gdyż dzięki temu być może znacznie łatwiej będzie nam podjąć decyzję. A przecież zawarcie małżeństwa to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Jeżeli chodzi o plusy to wskazuje się przede wszystkim na to, że daje ono poczucie bezpieczeństwa i pewnej stabilności. Dodatkowo, małżeństwo utrwala cały związek i cementuje go, a niekiedy wznosi nawet na wyższy poziom.

W wielu przypadkach to właśnie ślub daje impuls, by popracować nad związkiem. Nie można także zapominać o korzyściach finansowych, które wiążą się chociażby z rozliczaniem podatków czy też z możliwością dziedziczenia. Wśród minusów wiele osób wskazuje na to, że z obrączką na palcu partnerzy przestają zabiegać o siebie nawzajem. Rzeczywiście jest takie niebezpieczeństwo, gdyż w wielu przypadkach małżonkowie po prostu przestają się starać, co niekiedy prowadzi nawet do rozstania. Te z kolei bywają bardzo skomplikowane – jest to problem, którego nie ma w luźniejszych związkach.

Głównie dlatego decydując się na zawarcie małżeństwo, powinniśmy być w stu procentach, że tego właśnie chcemy i że druga osoba to ktoś, z kim chcemy spędzić całe nasze życie. Jeżeli na naszej drodze pojawią się przeszkody warto pamiętać o terapia dla małżeństw szczecin .

https://zmysly.pl/body-damskie
Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.