Każdy komputer, który jest dostępny na rynku oferuje nam odpowiedni zakres funkcji oraz wydajność. Obie te cechy są zależne od tego, jakie części znajdują się pod obudową takiego urządzenia. W przypadku komputerów starego typu były to podzespoły słabe w porównaniu ze współczesnymi, jednak kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu robiły wrażenie swoją efektywnością.
Dziś praktycznie z każdym rokiem procesory i pamięci RAM przyspieszają i zwiększają swoje „moce przerobowe”. Dyski twarde są coraz bardziej pojemne, a wszelkiego rodzaju złącza stale przyspieszają. Komputer, który składa się z kiepskich elementów nie będzie spełniał oczekiwań użytkowników, zwłaszcza tych bardziej wymagających.
Na rynku jest dostępnych wiele procesorów renomowanych marek, ale samo logo niczego nie przesądza. Te same firmy wytwarzają znakomite jednostki obliczeniowe, które poradzą sobie z każdą grą czy programem, jak i te mniej wydajne, które trafiają do tańszych modeli. Trzeba mieć orientację w rynku, aby wybrać odpowiedniego peceta, który zaspokoi wszystkie potrzeby.