Zespół Munchausena

Nazwa tej choroby wywodzi się od pewnego żołnierza pochodzenia niemieckiego. Miał on w zwyczaju opowiadać o swoich licznych podróżach i przygodach, które niekoniecznie pokrywały się z rzeczywistością. Zespół Munchausena to kolejny przykład poważnych zaburzeń psychicznych. Jakie są objawy tej choroby? Osoby cierpiące na to zaburzenie pragną znajdować się w centrum zainteresowania, jednak dotyczy to środowiska medycznego.

Z tego powodu często okaleczają swoje ciało do tego stopnia, że konieczna jest hospitalizacja. Niekiedy praktykowane jest podmienianie np. własnych próbek krwi z próbkami osób faktycznie chorych. Osoby z zespołem Munchausena mogą używać profesjonalnej terminologii medycznej.

Wszystko po to, by ukazać powagę swojej choroby. Chorzy mogą również wywoływać obrażenia u osób trzecich, np. u własnych dzieci. Dzięki temu zaspokajają swe pragnienie dotyczące chęci przebywania w szpitalu i obcowaniu z personelem medycznym.

Obecnie jednoznaczne przyczyny zespołu Munchausena nie są poznane. Specjaliści wysnuli pewne założenia, jednak nie są one potwierdzone. Leczenie takich chorych jest bardzo trudne. Jest to spowodowane tym, że chorzy zazwyczaj kłamią na temat swojego zdrowia.

U chorych można wyróżnić kilka cech charakterystycznych. Jedną z nich jest to, że rzekome objawy idealnie pasują do diagnozy. Ponadto chorzy bardzo często zmieniają lekarzy czy szpitale. W tym celu mogą nawet podróżować do odległych miast.

Dzięki temu na nowo mogą opowiadać o swoich dolegliwościach.

Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.