Czy narcyzm jest zaburzeniem?

Niemal wszyscy znają historię Narcyza, który pałał miłością do siebie. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że narcyzm to poważne zaburzenie psychiczne, które może doprowadzić do różnych problemów w życiu codziennym. W szczególności dotyczy to kontaktów interpersonalnych. Warto wspomnieć, że narcyzm dotyczy jedynie osób dorosłych. Lekarze wyróżniają dwie formy tego zaburzenia: pierwotną oraz wtórną. Ten pierwszy występuje głównie u dzieci, które przekonane są o swojej doskonałości oraz u tych, które wierzą, że znajdują się w centrum uwagi. Odpowiedni rozwój sprawia jednak, że dziecko zaczyna rozumieć, że jego los jest uzależniony od innych. Obecnie uważa się, że narcyzm rozwija się z dwóch przyczyn. O urazie narcystycznym mówimy wówczas, gdy dziecko znajduje się w fazie nauki chodzenia i mówienia.

Uraz pojawia się wtedy, gdy dziecko jest nadmiernie krytykowane, poniżane bądź też przesadnie chwalone. W takiej sytuacji zazwyczaj dochodzi do fiksacji rozwojowej. Za narcyzm może również odpowiadać nadmierna chęć uzyskania uwagi rodzica. Osoby narcystyczne mogą charakteryzować się osobowością pewną bądź niepewną. W tym pierwszym przypadku osoba narcystyczna jest przekonana o swojej nieomylności, dlatego nie przejmuje się słowami krytyki. Przeciwieństwem tej osobowości jest osobowość niepewna. Wówczas taka osoba często lęka się oceny innych. Zazwyczaj narcyzm utożsamiany jest z egoizmem. Jednakże osobowości narcystyczne często mają świadomość swojego zaburzenia.

Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.