Pica – dolegliwość małych dzieci?

Małe dzieci mają w swoim zwyczaju zjadanie czegoś, co powszechnie uznawane jest za niejadalne. W przypadku jednorazowych wybryków najczęściej nie jest to szkodliwe. Problem pojawia się wówczas, gdy chęć spożywania niejadalnych przedmiotów lub nieprzetworzonej żywności pojawia się u dorosłych. Takie zaburzenie nazywa się pica. Osoby chore mogą odczuwać niepohamowany apetyt np. na piasek, kredę, mąkę czy surowe jajka. Ten typ zaburzenia jest charakterystyczny dla kobiet w ciąży. Zazwyczaj schorzenie mija samoistnie. W niektórych przypadkach pica powiązana jest z zaburzeniem umysłowym, brakiem niektórych składników mineralnych. Odnotowano również przypadki rozwoju tego zaburzenia u osób cierpiących na autyzm, epilepsję bądź inne uszkodzenia mózgu.

Choroba najczęściej wykrywana jest przypadkowo. Niestrawione resztki widoczne są np. podczas badań RTG. Specjaliści wyróżniają kilka odmian tego zaburzenia. Aerofagia polega na połykaniu powietrza, urofagia – na wypijaniu moczu, koniofagia – zjadaniu kurzu, litofania – spożywanie kamieni. Pica może spowodować bardzo poważne skutki zdrowotne, które zależą od ilości oraz rodzaju spożywanych produktów. Do najgroźniejszych skutków należy zaliczyć nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelit czy zatrucie ołowiem. Niekiedy produkty te zalegają w przewodzie pokarmowym, przez co utrudnione zostaje wypróżnianie. Jeśli zaburzenie utrzymuje się bardzo długo, warto rozpocząć stosowne leczenie. Najczęściej konieczna jest wizyta u psychiatry.

Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.