Powiązanie między sprzętem a systemem
IT 

Obecnie można wskazać różne przykłady, kiedy to kupując dany komputer jesteśmy niejako skazani na to, aby kupić wraz z nim system operacyjny. Kwestia pierwsza, o której pisaliśmy już powyżej, to klasyczne pecety z preinstalowanym Windowsem.

Znajdują one każdego roku miliony nabywców i nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie pod wieloma względami wygodne. Wystarczy tylko odpalić komputer, system na dysku zainstaluje się automatycznie w ciągu około 40 minut i już będzie gotowy do użytku.

Jeśli ktoś jest nastawiony na używanie Okien, taka opcja jest dla niego całkiem sensowna. Inne znane rozwiązanie to tablety z preinstalowanym systemem Android, coraz więcej jest też modeli wyposażonych w mobilny wariant systemu z Redmond.

W przypadku Androida mamy do czynienia z systemem bezpłatnym, więc nie wpływa on na cenę nabywanego sprzętu. Z kolei firma Apple konsekwentnie oferuje specjalnie skonstruowane komputery, na których może legalnie działać wyłącznie system OS X (kiedyś Mac OS).

Zwykle system ów jest podobnie jak Windows zapisany na dysku peceta.

Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.