Fobie, czyli zaburzenia psychiczne o charakterze nerwicowym

Często kojarzymy choroby i zaburzenia psychiczne z osobami, które nieprawidłowo funkcjonują w towarzystwie, mają urojenia lub po prostu nie potrafią dostosować się do okoliczności, które ich spotkały. Niezwykle rzadko można jednak spotkać osobę wolną od jakichkolwiek zaburzeń psychicznych, gdyż wiele z nich niełatwo można zauważyć. Przykładem tego typu nieprawidłowości w psychice człowieka są fobie. Każdy z nas czegoś się obawia i jest to w pełni normalne.

Fobią nazywamy paniczny lęk przed jakąś sytuacją, przedmiotem czy osobą, który w wielu przypadkach jest nieracjonalny. Jakie fobie występują często w społeczeństwie? Przykładem dość często spotykanej fobii jest nyktofobia, czyli lęk przed nocą, ciemnością. Nie należy jednak mylić tego rodzaju fobii z lękiem, który odczuwają osoby oglądające w nocy horrory, gdyż wtedy podłoże lęku jest związane z filmem i zazwyczaj lęk ten następnej nocy ustępuje. Nyktofobia to stan, w którym nie boimy się zasnąć, ale obawiamy się wszechobecnej ciemności i staramy się przed nią uciec, np.

poprzez zapalone światło. Inną znaną fobią jest akrofobia, czyli popularny lęk wysokości. Wielu naukowców podejrzewa, iż lęk ten związany jest z ewolucją i doświadczeniami naszych przodków, wśród których wiele osób zginęło upadając z dużych wysokości na twarde podłoże. Trzeba jednak pamiętać, iż akrofobia to nie to samo co chęć zapewnienia sobie bezpieczeństwa i unikania ryzykownych sytuacji.

Osoby cierpiące na akrofobię boją się nawet małych wysokości, gdyż ich lęk jest irracjonalny.

Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.