Jak uratować swój związek z drugą osobą?

Zakochanie to z reguły bardzo radosny czas – chyba, że jest po prostu nieszczęśliwe. W wielu przypadkach partnerom udaje się jednak stworzyć związek. Bardzo często, szczególnie na samym początku, wszystko układa się jak w bajce – jesteśmy szczęśliwi, radośni i z wielkim optymizmem patrzymy w przyszłość. Z każdym dniem chcemy spędzać z drugą osobą coraz więcej czasu, poznajemy go coraz lepiej, ale nie widzimy przy tym jego wad i wierzymy, że uda nam się przetrwać każdy kryzys. Ten czas nie trwa jednak wiecznie – koniec końców zaczynamy zauważać, że nie wszystko jest idealne. Nadchodzi kryzys, na który wielu z nas nie jest odpowiednio przygotowanych. Wtedy warto zdecydować się na terapia par szczecin . Kryzys może się okazać na wiele różnych sposobów i może dotyczyć wielu różnych problemów. Tak czy siak, w wielu przypadkach nadchodzi ten moment, kiedy związek trzeba po prostu ratować, gdyż znalazł się nad przepaścią. Tu jednak pojawia się pytanie, czy w ogóle warto ratować związek – jeżeli odpowiedź jest twierdząca zarówno z jednej, jak i drugiej strony to wtedy trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób zrobić to tak, aby cała ta „operacja” zakończyła się sukcesem. Kiedy więc walka o związek i jego przetrwanie ma sens? Kiedy obojgu partnerów na tym zależy, ale też kiedy oboje mają zamiar podjąć wysiłki, aby rzeczywiście ten związek uratować. Niestety wiele osób nie wykazuje takich chęci – niektórzy nie mają już po prostu sił i uważają, że takie rozwiązanie jest po prostu najlepsze, a inni nie wiedzą po prostu, jak to zrobić.

Niekiedy jednak rozstanie jest o tyle skomplikowane, że dotyczy na przykład małżeństwa – rozwód nie jest prostą sprawą.

Sposoby na uratowanie związku

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak uratować związek. Wynika to z prostego faktu: każdy związek jest inny, każdy związek zmaga się z innymi problemami oraz czynnikami zewnętrznymi czy wewnętrznymi. Niektórzy podejmują na przykład próbę ratowania związku tylko ze względu na dzieci. W związku z tym, warto jest najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto ratować związek, a następnie znaleźć przyczynę kryzysu, jaki dotknął dany związek. Dzięki temu będzie nam zdecydowanie łatwiej naprawić wszystko to, co szwankuje. Częste kłótnie, oskarżenia, obojętność emocjonalna czy wreszcie brak odpowiedniej komunikacji – powodów takiego kryzysu w związku może być wiele. Niektóre da się rozwiązać stosunkowo łatwo, inne (jak na przykład zdradę) rozwiązuje się niezwykle ciężko albo wcale, gdy okazują się one przeszkodą nie do przejścia. Niekiedy z problemami jesteśmy w stanie sobie poradzić szczerą rozmową z drugą osobą, natomiast w innych przypadkach konieczna może być interwencja i wsparcie psychologa. Wszystko to powoduje, że ratowanie związku bywa naprawdę trudne, lecz jeśli tylko obie strony wykazują dobrą wolę i chęć odbudowania niegdyś niezwykle silnych relacji to z reguły udaje się związek uratować. Ważne jest przy tym również to, aby już od samego początku tworzenia związku budować go na silnych podstawach, gdyż wtedy będzie znacznie mniejsze ryzyko pojawienia się kryzysów i problemów, a nawet jeśli się pojawią to najprawdopodobniej znacznie łatwiej sobie z nimi poradzimy.

Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.