W wielu firmach znajdują się związki zawodowe

Związek może dotyczyć dwójki ludzi, którzy planują ze sobą spędzić resztę życia. Może też dotyczyć przyjaciół, którzy mają podobne zainteresowania, którzy dobrze czują się w swoim towarzystwie, którzy lubią ze sobą spędzać czas. Ale warto wiedzieć, że związek może się pojawić również w pracy, chociaż wówczas będziemy używali określenia związek zawodowy. Co ważne, on również ma swoje prawa, a im lepiej je poznamy, tym łatwiej będzie nam zdecydować czy chcemy należeć do takiej organizacji. To też oznacza, że nie tylko warto zobaczyć czy w naszej firmie działa taki związek zawodowy, ale również warto zobaczyć, co możemy zyskać jeśli do niego dołączymy.

Mogą one mieć różne obszary

Warto wiedzieć, że takie związki zawodowe opierają się na zasadzie dobrowolności. To oznacza, że nawet jeśli taki związek funkcjonuje w naszej firmie, to nie musimy do niego należeć. Mamy do tego prawo, tym bardziej, że wówczas w razie jakichś problemów nie jesteśmy sami, a wręcz przeciwnie, może się okazać, że stanie za nami murem taki związek i wówczas łatwiej będzie nam utrzymać daną pracę. Ale jednocześnie nie ma takiego przymusu i jeśli czujemy, że wartości wyznawane w takim zrzeszeniu nie do końca nam odpowiadają, to nikt nie ma prawa zmusić nas, abyśmy brali w tym wszystkim udział. Co więcej, związek zawodowy może dotyczyć któregoś działu z naszej firmy, może dotyczyć całej firmy, może dotyczyć regionu, albo może funkcjonować na takich zasadach, że będzie obejmował ludzi z całego kraju, jeśli tylko będą oni chcieli do niego należeć i te wartości wyznawać.

Jak się więc okazuje, możliwości przynależności do takiego zrzeszenia jest wiele, a więc to, że nie do końca odpowiada nam związek zawodowy działający przy naszej firmie, wcale nie musi oznaczać, że nie znajdziemy swojego miejsca w jakimś innym, chociażby takim, który działa na terenie kraju.

Mogą wspierać

Jeśli chodzi o działalność takiego związku zawodowego, to może on wspierać rozmowy pracowników, jeśli chcą oni wywalczyć lepsze warunki pracy czy wyższe wynagrodzenia. Wówczas taki związek zawodowy będzie pośredniczył w rozmowach, będzie pilnował aby obydwie strony były wysłuchane i żeby udało się znaleźć kompromis. Ale może się również okazać, że jeśli będziemy należeli do takiego związku, to będziemy mogli tutaj liczyć na pomoc finansową, jeśli wpadniemy w jakieś kłopoty. Pomoc prawną czy edukacyjną dla naszych dzieci, a to oznacza, że ludzie należący do takich związków zawodowych bardzo często się nawzajem wspierają i sobie pomagają.

Warto zobaczyć jak działają takie związki zawodowe. Co trzeba zrobić, aby móc do nich należeć, jakie ma się prawa, a jakie obowiązki. Wówczas będziemy mogli powiedzieć, czy bardziej będzie nam się opłacało należeć do takich związków czy nie. Najważniejsze jest jednak to, abyśmy pamiętali, że przynależność do nich jest dobrowolna, a więc nikt nas nie może zmusić, żebyśmy się zapisali do takiego związku. A nawet jeśli się zapiszemy, to nikt nie ma prawa nas tam trzymać na siłę, jeśli jednak stwierdzimy, że już dłużej nie chcemy do niego należeć.

www.studiofbi.pl
Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.