To w rodzinie uczymy się podejścia do związków

Tak naprawdę bycia w związku musimy się nauczyć. Do tej pory byliśmy sami, ważne było to, co my chcemy, co jest dla nas ważne, za każdym razem podejmując różne decyzje pilnowaliśmy, aby były one dla nas jak najlepsze. Kiedy zaczynamy z kimś tworzyć związek, sprawa zaczyna wyglądać trochę inaczej. Oczywiście nadal jesteśmy ważni i powinniśmy szukać takich rozwiązań, które sprawią, że będziemy się dobrze czuli z podjętymi decyzjami, ale nie jesteśmy już sami, a to oznacza, że powinniśmy spojrzeć również na tą drugą osobę. Powinniśmy dopilnować, aby jej również w tym związku było dobrze, aby czuła się kochana i żeby miała poczucie, że jej zdanie się liczy.

Bycie w związku nie jest łatwe, trzeba się tego nauczyć, ale bardzo dużą rolę będzie tutaj odgrywała nasza rodzina.

Obserwowanie rodziców

Dzieci są świetnymi obserwatorami. Co więcej, bardzo szybko przyswajają sobie różne zachowania, które miały możliwość obserwować w swoich rodzinach i niejednokrotnie nawet w dorosłym życiu, ciężko jest się im niektórych przyzwyczajeń pozbyć. To oznacza, że tak naprawdę w związku bardzo często przejawiamy zachowania, które wcześniej mieliśmy możliwość podglądać we własnej rodzinie. Jeśli mieliśmy szczęście i nasi rodzice tworzyli kochający się związek, mieli partnerskie relacje, wspierali się na co dzień i drobnymi gestami okazywali sobie miłość, to bardzo możliwe jest, że tego typu zachowania będą nam przychodziły z niesamowitą łatwością i że my również będziemy w ten sposób traktować naszą drugą połówkę.

Co więcej, jeśli nasi rodzice po partnersku traktowali również nas i nauczyli nas szukania kompromisów, to to także przeniesie się na nasz związek. Jednak jeśli rodzice traktowali się dość chłodno, nie było między nimi czułości, to może się okazać, że my także będziemy tworzyć taki związek i ciężko będzie nam zdobyć się na spontaniczne przytulanie, buziaki czy okazywanie tej miłości, tak w codziennym życiu.

Możemy szukać wzorców gdzieś indziej

Oczywiście jeśli nasi rodzice są odpowiednimi osobami do naśladowania, bo stworzyli ciepły i kochający związek, to super. Powinniśmy brać z nich przykład i dążyć do tego, aby nasz związek również taki był. Jeśli sami mieliśmy świetne relacje z rodzicami, sporo z nimi rozmawialiśmy, przytulaliśmy ich czy na co dzień pokazywaliśmy sobie wzajemną miłość, to tego typu zachowania z łatwością będą nam przychodziły, w chwili gdy będziemy tworzyć własny związek.

Ale jeśli nie mamy takiego wzorca w domu rodzinnym, to warto go poszukać. Może takim wzorem udanego związku staną się dla nas dziadkowie, może jakaś ciocia z wujem, może sąsiedzi. Tak naprawdę wystarczy dokładnie rozejrzeć się dookoła siebie, aby móc się przekonać, że jest wiele par, które tworzą wspaniały związek i które warto naśladować. Zazwyczaj to rodzina jest miejscem, w którym podpatrujemy jak mogą wyglądać związki i to w tym miejscu uczymy się pierwszych zachowań, które później mogą zaważyć na naszej przyszłości. Warto dopilnować, aby były to dobre wzorce, bo wówczas najwięcej uda nam się zyskać.

Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.