Lampy – wybrać sufitowe czy stolikowe?

Wbrew pozorom lampa to bardzo istoty element wyposażenia każdego domu. Bez niej bylibyśmy skazani na funkcjonowanie w zupełnych ciemnościach wieczorami, nocą , a także w okresie zimowych i późnojesiennych popołudni. Dlatego należy ją zamontować w mieszkaniu bez większej dyskusji. Na rynku mamy dostęp do szerokiej oferty modeli. Wybierając te najbardziej pasujące do wystroju poszczególnych pomieszczeń dokonujemy wyboru, który chroni przed życiem w półmroku. Wśród lamp spotykamy zarówno te przeznaczone na sufity, jak i tradycyjne stolikowe. W poniższym artykule przeczytasz o ich kilku cechach wartych uwagi.

Kiedy lampa na sufit

Lampa sufitowa musi bezwzględnie znaleźć się w salonie, jadalni, kuchni i łazience.

To pomieszczenia wymagające pełnego oświetlenia. W przeciwnym wypadku bardzo ciężko byłoby w nich funkcjonować. Lampy sufitowe nie powinny mieć zbyt skomplikowanego montażu, ponieważ w przeciwnym wypadku do ich założenia będzie potrzebna pomoc elektryka. Dlatego trzeba zwracać uwagę nie tylko na piękną obudowę, ale także kable. Ważna kwestią są tutaj także żarówki. Najlepiej wybierać te, które umożliwią przebywanie w tzw. ciepłym świetle. Światło zimne może okazać się zbyt rażące i męczące dla oczu.

Lampa wisząca na suficie to element wyposażenia, który nie może utrudniać poruszania się po danym pomieszczeniu. Jej długość powinna być prawidłowo dobrana do wzrostu mieszkańców. Dobrym rozwiązaniem są też obudowy montowane bezpośrednio na suficie bez potrzeby montażu kabla utrzymującego żyrandol.

Kiedy lampa na stolik

Trudno wyobrazić sobie pracę przy biurku bez prawidłowego oświetlenia. Dlatego lampy stolikowe powinny obowiązkowo znaleźć się w pomieszczeniu przeznaczonym na gabinet. Warto w ten typ oświetlenia wyposażyć pokoje dzieci. Dodatkowa lampka ułatwi im odrabiane lekcji i umili czytanie. Zdarzają się pociechy, które nie potrafią zasnąć bez źródła światła.

Wtedy doskonałym rozwiązaniem okazują się lampy stolikowe z kloszami, dzięki którym światło nie razi dziecka w oczy. Lampy stolikowe będą bardzo ładnie wyglądały również w sypialni, choć w tym przypadku dobrze jest je połączyć razem z klasyczną lampą naścienną lub sufitową. Ponieważ nie zawsze zależy nam na romantycznej atmosferze. Lampa stolikowa może zostać również postawiona w salonie. Podczas oglądana filmów zapewni komfortowy półmrok. Natomiast z pewnością nie sprawdzi się w łazience, ani w korytarzy. Stanowi zbyt małe źródło światła, by skutecznie oświetlać te pomieszczenia w mieszkaniu. Najczęściej omawiany typ lamp łączy się z sufitowymi i ściennymi.

Bardzo rzadko urządzając mieszkania ludzie podejmują decyzje o pozostawieniu tylko jednego źródła światła. Nie dzieje się tak bez powodu! Zbyt długie funkcjonowanie w półmroku może bardzo niekorzystnie wpłynąć na wzrok, co w znacznym stopniu utrudnia codzienne zajęcia.

Kinga
News Reporter
Dumna matka dwójki dzieci. Z zawodu projektant wnętrz. Jej zainteresowania to wspinaczka wysokogórska. Chętnie jeździ rowerem. Lubi gotować - jej specjalność lazania z zapiekanymi ziemniakami. Czyta książki historyczne.